Your child should at least let us see that she or he has attempted, if not giving an answer will not do him or her any good. No offence.
6 years ago
Peiyi Huang
Yes. Will guide her on how to look at the question and solve it
6 years ago
Vanessa Wong
https://youtu.be/UwvWEu2j7tM
Look at this video..similar idea
6 years ago
Sofie Krista
Good. That's the way to go.
6 years ago
Nick Adam
In some schools at P4 level, model drawing is not required n their teachers may teach them using algebra method.
6 years ago
Shaoyang Brandon
Cost of 3 belts + $13 + $21 = cost of 5 belts. :)
6 years ago
Deva Darshan
2 u = 21+13
6 years ago
Deva Darshan
1u=44/2 =22 . 5 u = 5x 22 =110, $110 - $13 =$97
6 years ago
Dannis Chan
use the difference between 3 belts and 5 belts which is 2
Add both money $21 + $13 = 34
So, per belt cost $17
bought 3 belts still left $21 means:
(3 X $17) + $21 = $72
6 years ago
Peiyi Huang
Yes. Will guide her on how to look at the question and solve it
6 years ago
Vanessa Wong
https://youtu.be/UwvWEu2j7tM
You may refer to this video. A similar concept.
6 years ago
Vanessa Wong
https://youtu.be/UwvWEu2j7tM
Look at this video..similar idea