Hi, Elvira Ho. Here is a hint.
price of 1 marker = price of 1 pen + $1.60
So,
price of 3 markers = price of 3 pens + ($1.60 x 3)
Since price of 3 markers = price of 7 pens as well,
price of 3 pens + ($1.60 x 3) = price of 7 pens.
:)
6 years ago
Hariani Salleh
6 years ago
Elvira Ho
Asked 9 years ago
SG
chevron_right
Primary 4
chevron_right
Number and Algebra
Replies
2
Shaoyang Brandon
Hi, Elvira Ho. Here is a hint.
The difference in the amounts between Kate and Cheryl will remain the same because they spent an EQUAL amount of money.
So, use the difference (165 - 93) and the information '4 times as much money left as Cheryl' to find out how much Kate spent. :)
6 years ago
Hariani Salleh
6 years ago
Elvira Ho
Asked 9 years ago
SG
chevron_right
Primary 5
chevron_right
Geometry
Replies
1
Chong Ji Lian
6 years ago
Orange Tan
Asked 9 years ago
SG
chevron_right
Primary 6
chevron_right
Number and Algebra