Stella Lee
Asked 9 years ago

SG chevron_right Primary 5 chevron_right Number and Algebra

2 qns in all, thks

Replies 5

Yeo See Yeong

6 years ago
Stella Lee

Thx

6 years ago
Yeo See Yeong

U are most welcomed.

6 years ago
Stella Lee

Hi Mr Yeo, how about the other qn pls

6 years ago
Yeo See Yeong

Just posted

6 years ago

Stella Lee
Asked 9 years ago

SG chevron_right Primary 5 chevron_right Number and Algebra

Replies 2

Yeo See Yeong

6 years ago
Stella Lee

Thx once again

6 years ago

Crystal Cai
Asked 9 years ago

SG chevron_right Primary 4 chevron_right Number and Algebra

Anyone can help to answer this P4 question? Many thanks!

Replies 5

Izam Marwasi

Cost of two rulers is $0.30 more than cost of two files (hint).. Try to solve from here

6 years ago
Soo Vei Li

We are told that 2 rulers and 3 pencils cost $1.60. If we replace the 2 rulers with 2 files, the cost 2 files and 3 pencils will become...? Now that we know the cost of 2 files and 3 pencils as well as the cost of 2 files and 4 pencils ($1.50), we can work out the cost of 1 pencil and the other items.

6 years ago
Helen Soh

1.6-0.3=1.30 for 2 files n 3 pencil 2 files n 4 pencil is 1.50 So 1 pencil is 0.20 Then u can find the next..

6 years ago
Raymond Ng

6 years ago
Crystal Cai

My kid wants me to say thank you to everyone!

6 years ago

Christmas Chua
Asked 9 years ago

SG chevron_right Primary 6 chevron_right Fractions

Pls help

Replies 2

Xavier Sng

6 years ago
Adrian Ng

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153186217734353&set=pcb.500605053429489&type=1&theater

6 years ago

May Chun
Asked 9 years ago

SG chevron_right Primary 6 chevron_right Number and Algebra

Pls help.thks

Replies 0