
What's the model method way for this question?"Alan bought 3 times as many sweaters as jackets.Each Sweater cost $10 more than each jacket.He spent $1972 altogether paying $476 more for the sweaters than the jackets.Find the cost of each jacket..My solution..not sure whether it's the correct method.. Care to an alternative solution..Thank You..

