
Mr Wong used w/8 of his money to buy 6 apples and 10 pears. The cost of 3 apples was the same as that of 2 pears. What was the number of pears that Mr Wong could buy with the money he had left?

Mr Wong used w/8 of his money to buy 6 apples and 10 pears. The cost of 3 apples was the same as that of 2 pears. What was the number of pears that Mr Wong could buy with the money he had left?